Aktualności

Godziny otwarcia

DZIŚ OTWARTE
9:00 - 21:00

Lokalizacja

Pabianice ul. Grobelna 8

Tkalnia
, Szybowiec w Centrum Handlowym Tkalnia

Szybowiec w Centrum Handlowym Tkalnia

W pasażu handlowym Tkalnia w Pabianicach na stałe zawieszony został szybowiec Aeroklubu Łódzkiego. Jest to nietypowa forma podjętej współpracy Tkalni z Aeroklubem Łódzkim, która w atrakcyjny sposób pomoże zainteresować klientów centrum handlowego sportem szybowcowym, w którym Polacy są od wielu lat w światowej czołówce. Dodatkowo, w najbliższych tygodniach, po otwarciu antresoli w pasażu handlowym, klienci Tkalni będą mogli wypić kawę i zrelaksować się na wygodnych kanapach, podziwiając szybowiec z bliskiej odległości. Jesteśmy pierwszym w Polsce centrum handlowym, które na stałe zamontowało szybowiec w pasażu handlowym.

Montaż szybowca w Centrum Handlowym Tkalnia Pabianice

Jest 2:30 w nocy, a w pasażu Tkalni wciąż trwa montaż szybowca 💪 Od jednego pomysłu do realizacji minęło kilka miesięcy, w ten projekt zaangażowanych było dziesiątki specjalistów – od inżynierów, projektantów, prawników po pilotów i liczną ekipę techniczną. Uwielbiamy takie projekty 😍 Efekt finalny oceńcie osobiście od soboty w Tkalni, czekamy na Wasze zdjęcia! Pamiętajcie, że w sobotę od 14:00 do 18:00 na scenie czeka na Was Port Lotniczy Łódź z konkursem,AEROKLUB ŁÓDZKI z symulatorem lotów dronem oraz ITAKA Tkalnia z ofertą wakacyjnych podróży ❤️Ta piękna konstrukcja to SZD-30 Pirat, polski szybowiec wyprodukowany w 1975 r. Jego znaki rejestracyjne to SP-2942, od początku latał w Aeroklubie Łódzkim. W powietrzu spędził około 3000 godzin, wyszkoliło się na nim kilkuset pilotek i pilotów. Ten egzemplarz startował także w dziesiątkach zawodów szybowcowych, zdobyto na nim wiele złotych i srebrnych odznak. Długość kadłuba to niecałe 7 metrów, a rozpiętość skrzydeł aż 15 metrów 🛩️Warto zauważyć, że w Pabianicach urodził się polski, wybitny konstruktor i budowniczy szybowców, Bogumił Bereś, który był konstruktorem m. in. szybowca Diana-1 uznawanego na początku lat 90-ych za jedną z najlepszych konstrukcji na świecie.Polska od wielu lat ma znaczące tradycje w sporcie szybowcowym. Sebastian Kawa, najpopularniejszy polski szybownik jest 15-krotnym Mistrzem Świata w szybownictwie, polscy piloci mają duże uznanie w tym sporcie, niejednokrotnie zdobywaliśmy medale drużynowe w prestiżowych zawodach. Na arenie międzynarodowej możemy się pochwalić nie tylko wybitnymi pilotami. Słyniemy także z konstruowania jednych z najlepszych szybowców na świecie.

Opublikowany przez Centrum handlowo-rozrywkowe Tkalnia Piątek, 28 lutego 2020

Krótko o zamontowanym szybowcu 

Zamontowany szybowiec to SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975 r. Jego znaki rejestracyjne to SP-2942, od początku latał w Aeroklubie Łódzkim. W powietrzu spędził około 3000 godzin, wyszkoliło się na nim kilkuset pilotek i pilotów. Ten egzemplarz startował także w dziesiątkach zawodów szybowcowych, zdobyto na nim wiele złotych i srebrnych odznak. 

Polskie tradycje w szybownictwie 

Polska od wielu lat ma znaczące tradycje w sporcie szybowcowym. Sebastian Kawa, najpopularniejszy polski szybownik jest 15-krotnym Mistrzem Świata w szybownictwie, polscy piloci mają duże uznanie w tym sporcie, niejednokrotnie zdobywaliśmy medale drużynowe w prestiżowych zawodach. Na arenie międzynarodowej możemy się pochwalić nie tylko wybitnymi pilotami. Słyniemy także z konstruowania jednych z najlepszych szybowców na świecie. Obecnie najnowocześniejszym szybowcem polskiej konstrukcji jest Diana-3 nad którą przez 6 lat pracował sztab wybitnych, polskich specjalistów. 

Pabianickie związki ze światem lotniczym 

Warto zauważyć, że w Pabianicach urodził się polski, wybitny konstruktor i budowniczy szybowców, Bogumił Bereś, który był konstruktorem m. in. szybowca Diana-1 uznawanego na początku lat 90-ych za jedną z najlepszych konstrukcji na świecie. Pabianice znajdują się także w sąsiedztwie dwóch lotnisk, 8 km od Portu Lotniczego Łódź (w tym siedziby Aeroklubu Łódzkiego) oraz 16 km od 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Wróć